(29.11.2022)
Style ubioru. Jak znaleźć swój styl ubierania?
“To zupełnie nie mój styl!” - na pewno wiele razy wypowiedziałaś te słowa, stojąc w przymierzalni i przyglądając się krytycznie odbiciu w lustrze. Czy zastanawiałaś się wówczas co to właściwie znaczy - mieć styl? Czy można rzecz precyzyjnie zdefiniować, ująć w zdania i opatrzyć fiszką z opisem? W dobie eklektyzmu i pogoni za oryginalnością niełatwo jest rozebrać na czynniki pierwsze termin “styl ubierania” czy orzec, co stanowi o jego istocie. Jakie są style ubioru i czy ich definicje są czymś sztywnym? Czy można mieć ich wiele? Jak dopasować indywidualne preferencje estetyczne do okoliczności? Spróbujmy uporządkować zagadnienie!
RODZAJE STYLÓW UBIORU - KTÓRY Z NICH JEST CI NAJBLIŻSZY?
To, jakie są style ubioru i jak wiele ich jest sprawia, że każda osoba dopasuje styl do swoich preferencji. Jeśli zakładasz jakieś ubranie, bo spodobało ci się na wieszaku lub innej osobie, ale finalnie odliczasz minuty, by zrzucić je z siebie jak ciążący na ramionach plecak - oznacza to, że nie jesteście sobie pisani. Pytanie zatem nie powinno brzmieć: co sprawia, że serce bije Ci szybciej ale co sprawia, że zalewa cię fala błogości i wewnętrznego komfortu. Czy masz tak na myśl o eleganckich spodniach w kant, sportowo-casualowej swobodzie jeansów baggy czy falbaniastej spódnicy maxi w wielobarwne kwiaty? A może tym ukochanym outfitem są skórzane rurki? Nie? Prędzej - plisowana spódnica do połowy łydki? Opcji jest naprawdę nieskończenie wiele! Posłuchaj siebie, przyjrzyj się sobie i znajdź opcje, które sprawiają, że czujesz się świetnie na wielu płaszczyznach - po pierwsze wiesz, że dobrze wyglądasz, po drugie czujesz, że ubranie leży na Tobie jak druga skóra, po trzecie - nie masz najmniejszej ochoty zamieniać go na nic innego. Indywidualny styl ubierania musi bazować na autentyczności i szczerości wobec samego siebie.
Styl minimalistyczny i Quiet Luxury
Niezawodnie szykownym i ogromnie uniwersalnym jest styl minimalistyczny. Oparty na umiarkowaniu w kwestii kolorystyki, wzorów oraz ewentualnych dekoracji i elegancki daje ogromne możliwości stylizacyjne. Uwielbia rozwiązania klasyczne i wysokogatunkowe materiały, dzięki czemu doskonale wpisuje się w nurt quiet luxury, czyli cichego luksusu - stylu, bazującego na jakości, dyskrecji i powściągliwości.
Styl glamour
Jego całkowitym przeciwieństwem jest glamour, którego dewizą jest połysk, zdobienia i bizantyjski przepych, eksponowane ze smakiem i wyczuciem stylu. Stylizacje glamour również zakładają elegancję, jest to jednak elegancja w zupełnie innej, niż minimalistyczna, odsłonie - ekstrawaganckiej, wychodzącej poza schemat. Glamour przepada za eksperymentami, zabawami z konwencją i chętnie czerpie z innych nurtów i estetyk, na przykład stylu vintage.
Styl vintage
Vintage - wyraz tęsknoty za minionymi latami - jest konwencją tyleż wdzięczną, ile trudną do ujęcia w stylizacyjne ramy. Polega na włączaniu w outfity faktycznych znalezisk z odległych epok, ale także czerpaniu z nich inspiracji i stylizowaniu współczesnej mody na ich modłę. Co jest vintage? Rzeczy i dodatki w stylistyce sprzed przynajmniej dwóch dekad. Od Ciebie zależy czy swoim outfitem oddasz hołd wyrafinowanej modzie lat 20. ubiegłego wieku, ultrakobiecej estetyce pin-up, czy sportowej nonszalancji końcówki XX wieku.
Styl boho
Hippisowski luz lat 70. również będzie vintage-nawiązaniem, ale jednocześnie harmonijnie wstrzeli się w stylówkę boho chic. Czym jest styl boho? Efektownym miksem kobiecości i swobody, wolności i artyzmu, uwielbienia dla natury, ale i odniesień do kultury (a dokładnie - subkultury). Obszerne sukienki, fantazyjne falbany, kamizelki z frędzlami, długie wisiory, chusty i kowbojki - to tylko kilka charakterystycznych atrybutów stylu boho.
Włoski i francuski styl
Możesz także czerpać z obserwacji podróżniczych - style będące emanacją kultury odległych miejsc to ocean modowych inspiracji. Włoski styl ubierania, opierający się na uwielbieniu dla kobiecości - jej kształtów, piękna i siły płynącej z pewności siebie - może być doskonałą bazą w stylizacjach miłośniczek dekoltów, dopasowanych fasonów i elegancji wymieszanej z umiejętnie akcentowanym seksapilem. Z kolei francuski styl będzie idealny dla amatorek niewymuszonego szyku, miksu nonszalancji i wyrafinowania oraz naturalności.
STYLE UBIORU - CZY MOŻNA MIEĆ ICH KILKA?
Oczywiście! Rodzaje stylów ubioru to doprawdy temat rzeka, trudno więc będzie wziąć na warsztat absolutnie wszystko, co można wyłowić ze street-fashion. Sportowy casual to chyba najczęściej spotykane na ulicy stylówki. Najczęściej bazują na jeansach w dowolnym fasonie, bluzie, miejskich wariantach obuwia sportowego, a najpopularniejszymi okryciami wierzchnimi są denimowa katana, parka lub puchówka. Zabiegiem dodającym mu świeżości jest przełamywanie go na przykład oversize’ową marynarką, wełnianym płaszczem czy spódnicą. Sporty chic uwielbia takie nieoczywiste miksy, a my zyskujemy efektownie wyglądający kompromis między zapewnieniem sobie wygody, a modnym lookiem. Warto zwrócić uwagę, że taki outfit może czerpać z elementów wymienionych powyżej stylów - minimalistycznego, vintage lub francuskiego.
Przepadasz za tym, co przez lata i dekady niemalże nie zmienia się bądź ulega zmianom kosmetycznym? Rozumiemy bez słów! Klasyka to nurt z olbrzymim potencjałem, bo klasyczne elementy garderoby trudno zliczyć na palcach obu rąk. Będą to na pewno materiałowe spodnie w kant, spódnice ołówkowe i rozkloszowane midi, trencze, żakiety jedno lub dwurzędowe, swetry z warkoczowym splotem, torebki listonoszki, skórzane botki lub oficerki czy minimalistyczne wełniane czapki. Klasyczne stylizacje dają olbrzymią wolność w urozmaicaniu ich poprzez dodanie elementu spoza kanonu - ekstrawaganckiej bluzki z przeskalowanymi rękawami czy nieszablonowej torebki.
Tuż obok klasycznego na pewno warto warto odnotować styl biznesowy damski- czyli taki, który czerpie z mody formalnej niezależnie od okoliczności i stawia na akcenty eleganckie takie jak szpilki, koszula, komplety garniturowe lub sety: spódnica damska plus żakiet.
Są wreszcie style bazujące na inspiracji popkulturą, znacznie trudniejsze do sklasyfikowania: hip-hipowy luźny streetwear, grunge’owa niedbałość, czy wymienione wyżej boho oraz vintage.
Czy nazwy stylów ubioru są czymś mocno wiążącym? Zdecydowanie nie. Wiele z nich ulega rozmaitym modyfikacjom, miksom, dając życie stylizacjom całkowicie wymykającym się z klasyfikacji.
JAK DOPASOWAĆ STYL DO WŁASNYCH UPODOBAŃ?
To, jakie są style ubioru i jak wiele ich jest sprawia, że każdy dopasuje styl do swoich preferencji. Jeśli zakładasz jakieś ubranie, bo spodobało ci się na wieszaku lub innej osobie, ale finalnie odliczasz minuty, by zrzucić je z siebie jak ciążący na ramionach plecak - oznacza to, że nie jesteście sobie pisani. Pytanie zatem nie powinno brzmieć: co sprawia, że serce bije Ci szybciej ale: co sprawia, że czujesz wewnętrzny komfort. Czy masz tak na myśl o eleganckich spodniach w kant, sportowo-casualowej swobodzie jeansów baggy czy falbaniastej spódnicy maxi w wielobarwne kwiaty? A może tym ukochanym outfitem są skórzane rurki? Dopasowana ołówkowa? Opcji jest naprawdę nieskończenie wiele! Posłuchaj siebie, przyjrzyj się sobie i znajdź opcje, które sprawiają, że czujesz się świetnie, ubranie leży na Tobie jak druga skóra, i co najważniejsze - nie masz najmniejszej ochoty zamieniać go na nic innego. Indywidualny styl ubierania musi bazować na autentyczności i szczerości wobec siebie.
KONTEKST MA ZNACZENIE! STYLE UBIORU A OKOLICZNOŚCI
O ile klasyka jest ogromnie uniwersalna i świetnie odnajdzie się w każdych okolicznościach, o tyle inne style nie są tak intuicyjnie proste w tworzeniu setów adekwatnych do momentu. Jeśli najlepiej czujesz się w joggerach, luźnej bluzie i sneakersach, zapewne jesteś osobą doceniającą komfort i swobodę. Myśl o założeniu szpilek sprawia, że robi Ci się słabo? Masz pełne prawo bojkotować wysoki obcas, sztywny kołnierzyk czy wąską ołówkową spódnicę damską. Noś to, z czym czujesz się dobrze, niezależnie od okoliczności. Znajdź odpowiedniki swojego stylu w secie adekwantnym do danej okazji. Jeśli cenisz sobie wygodę i płaską podeszwę, na okazje wymagające eleganckiego outfitu zakładaj wsuwane mokasyny lub sznurowane oksfordki. Zamiast krępującej ruchy spódnicy, wybierz szerokie kuloty, zresztą mocno osadzone w trendach. A jeśli zapinana pod szyję koszula damska z oficjalnym kołnierzem nie jest tym, po co sięgasz z przekonaniem, postaw na miękki minimalistyczny longsleeve z wiskozy. W takim outficie nie zaprzeczysz indywidualnemu stylowi, a jednocześnie uchronisz się przed modowym faux pas, związanym z niedopasowaniem ubioru do okoliczności. To uniwersalny klucz dla wszystkich stylów - miłośniczka akcentów rockowych, w sytuacji wymagającej nieco bardziej wykwintnego looku, może śmiało stawiać na skórzane spodnie, spódnice lub sukienki, a amatorka stylu boho - zamienić ażurową tunikę na kaskadową sukienkę maxi w stonowanej kolorystyce.
Marynarka do sukienki. Sprawdź, jak łączyć je w stylizacjachPoprzedni
Jak prać wełnę, aby się nie skurczyła?Następny
Najnowsze artykuły
Miś Uszatek & Magiczna Przesyłka
Najnowsza odsłona kolekcji specjalnej TATUUM Miś Uszatek & Magiczna Przesyłka przenosi nas w magiczny świat dziecięcej wyobraźni. Kapsuła łączy w sobie bajkowe wzory i klasyczne formy. Znajdziesz w niej wyjątkowe swetry i koszule z motywem Misia, ciepłe, otulające szale i inne modowe inspiracje na zimowy czas.
Czytaj więcejJak nosić golf damski? Pomysły na stylizacje eleganckie i casual
Stylizacje z golfem to ponadczasowe rozwiązanie modowe, którego nie obowiązuje sezonowość. Każda z nas z pewnością posiada w swojej szafie golf. Zastanawiasz się jak stworzyć z nim ciekawe zestawienia? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
Czytaj więcejPower dressing w modzie. Co wyróżnia styl kobiet sukcesu?
Power dressing — styl pewnych siebie i odważnych kobiet sukcesu. Chcesz wyglądać elegancko i profesjonalnie, ale nie masz pomysłu na to, jak skomponować swoją garderobę? Sprawdź, jakie elementy powinny się w niej znaleźć!
Czytaj więcej