(27.01.2023)
Stylizacje na egzamin z ubraniami TATUUM
Przestrzeganie dress-code’u determinowanego przez okoliczności oraz miejsce, w którym mamy się znaleźć jest nieodzownym elementem kultury osobistej i savoir vivre’u. Tak, jak nóż kładziemy z prawej, a widelec z lewej strony talerza, tak w sytuacjach wymagających formalnego stroju, nie decydujemy się na jeansy i t-shirt z wizerunkiem idola. Matura, obrona pracy dyplomowej i każda inna forma wystąpienia przed oceniającymi naszą wiedzę i kwalifikacje, wymaga adekwatnego outfitu. A zatem stylizacja na egzamin to zagadnienie, którego nie można zignorować. Jak się ubrać na egzamin, by dobrze wypaść i nie popełnić gafy? Jakie kolory wpiszą się w kanon? Czy koszula i spodnie w kant to jedyny sensowny wariant stroju na egzamin? Co z dodatkami? Spróbujmy uporządkować wiedzę na ten temat.
Czym jest strój galowy i jak się ubrać na galowo?
Zapewne pamiętacie, co zakładaliśmy, gdy w grę wchodziły rozmaite szkolne uroczystości. Jedno krótkie “ubierzcie się na galowo” rzucone przez nauczyciela i wszyscy wiedzieli o co chodzi. Żadnych dylematów, niedomówień i półotwartych furtek. Każdy uczeń rozumiał, że wieczorem nie ominie go prasowanie białej koszuli i granatowego, względnie czarnego, dołu. Tymczasem termin “galowo” nie jest bynajmniej synonimem nieśmiertelnego szkolnego miksu bieli z granatem. Strój galowy, oznacza po prostu outfit odświętny, odmienny od codziennego. Czy zatem możemy sięgać po inne, niż tradycyjnie rozumiane jako “galowe” kolory? Jasne, że tak, pod warunkiem, że są to barwy z palety zachowawczej. Na pewno swobodnie można czerpać z szarości, brązów, stonowanej zieleni czy złamanych niebieskości. Musztardowa żółć czy bordo również dobrze wpiszą się w konwencję.
Po jakie elementy garderoby sięgać? Jak się ubrać na galowo by strój na obronę lub inne wystąpienie nie budził zastrzeżeń i był dobrze dopasowany do okoliczności? Podkreślmy wyjątkowość sytuacji oraz wyraźmy szacunek wobec ludzi, z którymi się spotykamy. Wszelkie koszule damskie, bluzki koszulowe, spódnice długości do kolan i dłuższe, spodnie z eleganckiego materiału, a nawet sukienki będą miały tu spore pole do popisu. Pamiętajmy przy tym, by za wszelką cenę unikać pstrokacizny i ekstrawagancji - sukienki jednokolorowe lub ewentualnie w jakiś drobny, stonowany print nadadzą się do takiej stylizacji najlepiej. Podobna uwaga do spodni: nienachalny wzór, na przykład podłużny prążek lub delikatna krata jak najbardziej odnajdą się w kanonie. Jeśli jednak kusi cię motyw przeskalowanych kwiatów czy wielobarwna krata - polecamy zaczekać z nimi do wieczoru, gdy będziesz świętować zaliczony sprawdzian wiedzy.
Stylizacja na egzamin - co z akcentami dekoracyjnymi?
Klasyczne fasony, stonowane kolory oraz minimalizm środków są zawsze w cenie, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek modowe dylematy i brak Ci jasnej wizji. Nie jest natomiast tak, że formalny strój wyklucza detale ozdobne. Taliowana, dopasowana koszula i spódnica z wysokim stanem to dobry, ponadczasowy set. Jeśli brakuje Ci w nim jednak czegoś, co sprawi, że całość zyska charakter, rozważ delikatne akcesoria. Pięknym akcentem dekoracyjnym może być aksamitna wstążka przewiązana pod kołnierzykiem koszuli lub dyskretna broszka tuż pod nim. Innym uniwersalnym setem jest zestawienie bluzki ze spodniami z szerszą nogawką - popularnymi kulotami lub o eleganckim fasonie palazzo. W przypadku kulotów - nieco krótsza nogawka pięknie uwydatnia kostkę, można więc śmiało postawić na podkolanówkę w efektowny rzucik - na przykład groszki lub pepitkę. W przypadku sukienki zaś, szczególnie, gdy pozwala na to fason - dobrym pomysłem będzie zaakcentowanie talii ozdobnym paskiem. Pamiętajmy również, że rolę dopełnienia estetycznego stylizacji pełni często również żakiet, również posiadający dekoracyjne detale, takie jak ozdobne guziki, makiety czy kieszenie.
Strój na obronę - na co zwrócić uwagę, by nie popełnić faux pas?
Egzamin to spotkanie oficjalne, nie towarzyskie, ani też nie randka. Brzmi jak truizm? Może tak, ale czasem warto sobie to powtórzyć dobitnie, by nie dopuścić do nieporozumień. Sukienki i bluzki z dekoltami nie mają tu racji bytu. Zbyt obcisłe ubrania - dotyczy zarówno topów, jak i spodni lub spódnic - pozostawmy w szafie na inne okazje. Sprawdźmy wcześniej, jak leży koszula, by przed samym wyjściem nie popaść w panikę, jeśli okaże się, że nie najlepiej. Pamiętajmy, że szpary, tworzące się między guzikami, gdy bluzka jest zbyt ciasna wyglądają bardzo niechlujnie. Strój na obronę pracy magisterskiej podlega podobnym zasadom jak strój biznesowy. Damski dress-code w takich sytuacjach stawia sprawę jasno - zaakcentuj swój profesjonalizm, daj wiedzy zagrać pierwsze skrzypce, podkreśl, że Twoja kultura osobista jest na najwyższym poziomie. Gdybyśmy zatem kilkoma słowami mieli odpowiedzieć na pytanie: jak się ubrać na kolokwium, egzamin lub obronę pracy, odpowiedzieliśmy: schludnie, z klasą, z wyczuciem.
Prezent na dzień kobiet. Stwórz wyjątkowy upominekPoprzedni
Zestawienie kolorów pasujących do siebie. Sprawdź, jak łączyć kolory w stylizacjachNastępny
Najnowsze artykuły
Jak nosić sweter do spódnicy? 6 stylizacji na jesień
Szukasz pomysłu na modną, kobiecą stylizację na jesień? Połączenie spódnicy i ciepłego, wygodnego swetra to jeden z hitów nadchodzących sezonów! Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy, aby zainspirować Cię do stworzenia modnego looku!
Czytaj więcejBeżowy płaszcz w stylizacjach – modowy must have sezonu
Beżowy płaszcz to must-have w każdej kobiecej szafie. Sprawdza się w większości stylizacji, od dresowych kompletów, przez klasyczne jeansy z białą koszulą, aż po eleganckie, wieczorowe kreacje. Sprawdź, jakie propozycje stylizacji z beżowym płaszczem przygotowaliśmy, aby Cię zainspirować!
Czytaj więcejJesienne stylizacje do pracy. Stwórz outfit na chłodne dni
Skomponowanie jesiennej stylizacji do pracy to nie lada wyzwanie. Zmienna pogoda i wahania temperatur nie pomagają w doborze garderoby. Aby pomóc Ci w stworzeniu najlepszego outfitu, przygotowaliśmy kilka gotowych inspiracji, które poznasz, czytając najnowszy poradnik!
Czytaj więcej